Műanyag – a legkárosabb kényelem (2. Rész)
2019.06.03. 18:09


Cikksorozatunk első részében a műanyag előállítás méreteit, kiterjedtségét próbáltuk számokon keresztül megfelelően szemléltetni. Ebben a cikkünkben egy lépéssel tovább megyünk és a műanyagtermelés hatásaival fogunk foglalkozni.
Napi szinten fogyasztunk műanyagot!
Nem is gondolnánk, de szinte mindannyian eszünk és iszunk műanyagot. A tengeri élőlények mikroműanyagokat fogyasztanak, köszönhetően a vizeink rendkívül magas műanyag szennyezettségének. A műanyag bekerül a szervezetükbe és az elfogyasztásukon keresztül a mi szervezetünkbe is.
Egyes kutatások szerint már a 200 és 1.000 méter mélységben élő halak közül 4-ből 3-nak a gyomrában mikroműanyagok találhatók. Hasonló az arány az Egyesült Királyságban eladott rákok esetében is.
Az élőlények műanyag fogyasztása azért jelent komoly problémát ránk nézve, mivel a műanyagok előállításakor több különböző veszélyes vegyszert is felhasználunk. A szervezetbe kerülő műanyagok hatásai még tisztázatlanok, azonban a több kutató szerint is komoly élettani hatásaik lehetnek.
Súlyosbítja a helyzetet, hogy az ivóvizeink is műanyag szennyezettek – ez pedig igaz a palackozott vizekre is. Napi egy liter palackozott víz megivásával évente akár tíz-, vagy százezernyi mikroműanyag részecskét is elfogyaszthatunk.
Műanyag és tengeri élőlények
A tengerekben és óceánokban úszó műanyagok az Északi-sarktól az Antarktiszig mindenhol előfordulnak és ezek a műanyag hulladékok a kisebb planktonoktól kezdve a halakon át, egészen a teknősökig és a madarakig minden élőlényre veszélyesek.
A nagyméretű műanyag darabok befolyásolhatják az élőhelyek minőségét. Negatívan befolyásolják például a tengeri élővilágot, a fenéklakó életközösségekre lehetnek káros hatással, vagy oxigénhiányos állapotot idézhetnek elő az üledékben.
Nagyon szembetűnő, hogy az eldobott halászhálókba gyakran akadnak bele a vízi madarak, vagy a halak, a nagyobb méretű műanyagokat pedig ételeknek nézik, amelyek elfogyasztásával súlyos károkat okozhatnak önmagukban.
Jól mutatja a probléma mértékét, hogy az elmúlt években az óceánok egyes részeinek a komplett élővilága pusztult ki.
Műanyagok elégetése
Ma már léteznek olyan műanyag égetési módszerek, amelyeknek nincsenek különösebb negatív hatásai a környezetünkre – azonban a műanyagok csak egy szeletét égetjük el így, a megfelelő szakmai körülmények között.
Az elégetett műanyag égéstermékeinek a belégzése gyengíti a légzésfunkciót és különböző megbetegedéseket idézhet elő. Arról már nem is beszélve, hogy a be nem lélegzett égéstermékek lecsapódnak a környezetre, a termőtalajra.
Kis lépések a műanyagtermelés megfékezésére
A fentiek alapján könnyű belátni, hogy a műanyagtermelésnek súlyos hatásai vannak a környezetünkre és az életünkre is. Kis lépésekkel azonban lassan gátat szabhatunk ennek a folyamatnak és a környezetünket is rávehetjük arra, hogy tudatosan foglalkozzanak a kérdéssel.
Mi azzal járulunk ehhez hozzá, hogy minőségi és környezetbarát papír szívószálainkkal egyre több vendéglátó egységben és üzletben helyettesítjük a széleskörben elterjedt műanyag szívószálakat!
Téged is szeretnénk arra bátorítani, hogy ha teheted, akkor használj műanyag szívószálak helyett papír szívószálakat!
Ha éttermed, kávézód, háztartási szaküzleted van és tudatosan szeretnél tenni valamit a környezetünk érdekében, akkor kattints az alábbi gombra és vedd fel velünk a kapcsolatot: